4. Kapitał własny podział:
- kapitał podstawowy - są to zazwyczaj pieniądze wniesione do firmy przez wspólników. W zależności od rodzaju przedsiębiorstwa może być narzucony przez prawo lub zadeklarowany w umowie przez wspólników firmy. Może nosić różne nazwy, w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa: fundusz założycielski, udziałowy, kapitał własny, kapitał właścicieli.
- kapitał zapasowy - składają się na niego dopłaty wspólników lub nadwyżka ze sprzedaży akcji ponad ich wartość nominalną, a także zyski zatrzymane.
- zysk (strata) z lat ubiegłych - to nierozliczony w latach poprzednich wynik finansowy. Strata występuje wtedy, gdy wynik finansowy jest ujemy i zapisywana jest znakiem minus.
- zysk (strata) netto - efektem działalności jednostki jest wynik finansowy osiągnięty w danym roku obrotowym. Jeśli jest dodatni, mamy zysk netto, jeśli ujemny - stratę netto.
- zyski otrzymane - zyski, które wspólnicy pozostawili w spółce na finansowanie jej działalności, niewypłacane w formie dywidendy.
5. Kapitał obcy podział:
- rezerwy na zobowiązania - to informacja o potencjalnych zobowiązaniach, których wystąpienie nie musi być przesądzone.
- zobowiązania długoterminowe - to te, które przedsiębiorstwo powinno zrealizować w okresie dłuższym niż jeden rok. Są to długoterminowe kredyty, pożyczki bankowe.
- zobowiązania krótkoterminowe - to te, które należy zwrócić w ciągu roku. Należą do nich: zobowiązania z tytułu dostaw, podatków, wynagrodzeń, krótkoterminowych pożyczek pozabankowych i kredytów.
Przykładowy bilans:
Oprócz bilansu, dokumentami finansowymi, z którymi muszą się zmierzyć księgowi każdego przedsiębiorstwa, są: rachunek zysków i strat oraz przepływ pieniężny.
- Rachunek zysków i strat to dokument pokazujący, czy prowadzona działalność gospodarczy jest opłacalna.
- Rachunek przepływów środków pieniężnych jest zestawieniem ukazującym obieg środków pieniężnych w przedsiębiorstwie, a jego głównym zadaniem jest zobowiązanie skąd bierze się gotówka i na co jest wykorzystywana.
CIEKAWOSTKA:
Słowo bilans pochodzi od łacińskiego słowa BILANX - "waga o dwóch szalach", dlatego przy sporządzaniu dokumentu finansowego należy pamiętać o tym, że zmniejszenie wartości jednego z aktywów spowoduje zwiększenie wartości innego składnika majątku (np. zużycie nici z magazynu zwiększy wartość księgową ubrań przeznaczonych do sprzedaży) lub zmniejszenie któregoś ze składników pasywów (np. spłata części kredytu bankowego dzięki środkom zgromadzonym w kasie). Wynika to z zasady podwójnego zapisu, którą w 1494 r. stworzył franciszkanin, włoski matematyk Luca Pacioli, uznawany za ojca współczesnej rachunkowości. I choć obecny układ bilansu istnieje od 1868 r., to zasada, że szale wagi muszą pozostać w równowadze, nadal jest aktualna.
Komentarze
Prześlij komentarz