Przejdź do głównej zawartości

Moje małe przedsiębiorstwo - czyli od pomysłu do realizacji cz.2

3. Fundusze na działalność:
Największym problemem, z którym musi się uporać początkujący przedsiębiorca, jest pozyskanie środków finansowych na rozpoczęcie działalności. Pochłania ona duże kwoty związane np. z kupnem lub wynajęciem lokalu, jego remontem nabyciem wyposażenia działaniami reklamowymi oraz, jeśli to potrzebne, zakupem surowców i materiałów. Przedsiębiorca może skorzystać z następujących form finansowania działalności:

  • sprzedaż majątku osobistego 
  • pożyczka 
  • trzyletnie pożyczki Banku Gospodarstwa Krajowego 
  • pożyczki z Funduszy Rozwoju Przedsiębiorczości 
  • jednorazowa bezzwrotna dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy 
  • kredyty bankowej
  • leasing 
  • znalezienie tzw. Anioła Biznesu 
  • emisja akcji i obligacji
4. Formalności związane z założeniem przedsiębiorstwa:
Od 1 lipca 2011 r. procedura rejestracji przedsiębiorstwa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej obejmuje wypełnienie elektronicznego formularzu CEIDG-1 (Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej), który jest dostępny na stronie internetowej www.ePUAP.gov.pl. Jest to jednocześnie wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz  o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do urzędu skarbowego oraz do ZUS lub KRUS. Potwierdzeniem wpisu oraz uzyskania numeru REGON jest wydruk ze strony internetowej CEIDG. Osoby pozbawione dostępu do Internetu mogą wypełnić papierowy formularz CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie miasta lub gminy.
  Osoba zakładająca działalność gospodarczą w ciągu 7 dni powinna dokonać w ZUS zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń. Jako przedsiębiorca upewnij się, czy planowana działalność nie wymaga specjalnych pozwoleń. Istnieje szereg branż dla funkcjonowania, których niezbędna jest tzw. koncesja wydawana przez odpowiednią instytucję. Posiadania upoważnień wymaga się m.in. przy: poszukiwaniu i wydobywaniu węgla, soli, gazu ziemnego, złóż metali, składowaniu odpadów, wytwarzania broni, amunicji, materiałów wybuchowych, paliwa i energii, emisji audycji radiowych  i telewizyjnych. 

Dokumenty niezbędne przedsiębiorcy:
Znalezione obrazy dla zapytania etapy rejestracji przedsiębiorstwa tabela

Etapy rejestracji przedsiębiorstwa:

Znalezione obrazy dla zapytania dokumenty niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej


CIEKAWOSTKA:
Jeśli masz mniej niż 30 lat i chcesz po raz pierwszy założyć własne przedsiębiorstwo możesz to zrobić w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które działają od 2004 r. wspierając młodych i niedoświadczonych biznesmenów. Pozwalają one realizować własne przedsięwzięcia bez konieczności i rejestracji działalności gospodarczej i opłacania składek ZUS. W zamian za comiesięczną opłatę w wysokości 250 zł otrzymasz:
  • profesjonalną pomoc w prowadzeniu księgowości 
  • indywidualne konto bankowe 
  • niezbędne porady prawne, dotyczące również formułowania umów
  • szkolenia z zakresu marketingu, public relations, księgowości, prawa
  • promocję w lokalach i ogólnopolskich mediach
  • dostęp do biura wyposażonego w niezbędne urządzenia: fax, kserokopiarki, komputery itp. 




































Komentarze

  1. Założenie firmy to dosyć skomplikowany proces, ale przez wszystko dacie radę przejść. Tu mogą was zainteresować też propozycje od http://retcon.pl jeżeli chodzi o wsparcie IT dla firm.

    OdpowiedzUsuń
  2. Droga jest długa, no ale jak ma się dobry pomysł to szkoda nie spróbować;) Osobą prowadzącym firmę produkcyjną oferta od https://wirautomation.pl na pewno się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Droga ta nie raz jest bardzo długa i kręta, no ale warto próbować jak macie dobry pomysł. Sprawdźcie sobie tu też usługi od https://kpmgspot.pl/produkt/kontraktowanie-energii-elektrycznej-dla-odbiorcow-koncowych/ pomogą na każdym etapie prowadzenia firmy. Świadczą tu kompleksowe usługi doradcze dla biznesu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Szukasz noclegu pracowniczego na śląsku? Zapoznaj się z ofertą ABI Noclegi - w mojej opinii najlepsza oferta na rynku, sprawdź informacje na stronie internetowej https://www.abinoclegi.pl/noclegi-pracownicze-sosnowiec.html

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeżeli chcielibyście skorzystać z dotacji, ale nie wiecie w jaki sposób spełnić formalności, zajrzyjcie na stronę https://www.a1europe.pl/poir-6-2-bony-na-cyfryzacje/. Znajdziecie tam profesjonalną pomoc.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ubezpieczenia - czyli myślenie "na przyszłość"

http://www.get-money.pl/oferta/produkty-finansowe/ubezpieczenia-ubezpieczenie 1. Ubezpieczenie - świadczenie pieniężne zwane odszkodowaniem, wypłacane przez ubezpieczyciela, gdy zaszły zdarzenia opisane w umowie. 2. Rodzaje ubezpieczeń : * osobowe   - od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - przedmiotem tego ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków i zdarzenia o których była mowa w umowie, np. zawał serca - na życie - wybierając formę ochronną ubezpieczający płacąc składki zapewnia bliskim wypłatę pieniędzy w razie śmierci, natomiast forma ochronno - oszczędnościowa pozwala zabezpieczyć swoją przyszłość (ciągle odkładają pieniądze, a w czasie wypłacenia pieniędzy, mogą je przeznaczyć na dowolne potrzeby)  * majątkowe - posiadanego majątku - zabezpieczamy to, co stanowi dla nas wartość, np. dom, komputer, biżuterię  - od odpowiedzialności cywilnej (OC) - wypłacane są osobom, które doznały szkody w wyniku naszych dz...

Współpraca między pracownikami - czyli o pracy grupowej cz.1

1. Specyfika grupy: Rola - oczekiwania innych wskazujące, jak powinna zachowywać się osoba zajmująca w grupie określoną pozycję. Grupa - osoby pozostające ze sobą w bezpośrednim kontakcie i  podejmujące wspólne działania. Grupa może być formalna (tworzona wraz ze strukturą firmy) lub nieformalna (na zasadzie wzajemnej sympatii). 2. Role grupowe firmy. 3.Wady i zalety pracy indywidualnej i zespołowej: Praca indywidualna - pracownik sam wykonuje powierzone mu zadania, Zespół - są to dwie lub trzy osoby, które współpracują ze sobą, dążąc do zrealizowania wspólnego celu, Efekt synergii - współdziałanie osób w zespole da efekty korzystniejsze niż suma efektów wypracowanych przez indywidualne osoby.    ZASADY PRACY ZESPOŁOWEJ 

Obieg okrężny - czyli teatr gospodarki

1.Podmioty gospodarki: gospodarstwa domowe - najczęściej rodziny, skupiające konsumentów, dla których najważniejszym celem jest zaspokajanie potrzeb wszystkich swoich członków przedsiębiorstwa - skupia producentów, dla których celem jest osiągnięcie zysku z prowadzenia własnej działalności państwo - sprawuje kontrolę nad przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi 2.Rodzaje rynków:    Rynek dóbr i usług Rynek zasobów Zasoby - wszystkie środki, które służą do produkcji dóbr lub świadczenia usług Rynek - miejsce, gdzie dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży Dobra - wytwory materialne służące zaspokajaniu potrzeb konsumenta Usługi - różnorodne czynności wykonywane na rzecz nabywców 3.Obieg okrężny w gospodarce: http://legacy.matrix.msu.edu/ice/Ksztalcenie/Roz7/na_czym.htm