Praca od zawsze była nieodłącznym elementem życia człowieka, jednak niezależnie od jej rodzaju i formy dobrze jest odnaleźć posadę sprawiającą radość, aby później na emeryturze, że nasza praca była dla nas przyjemnością.
Umowa o pracę:
Większość z was w niedalekiej przyszłości podejmie pracę - niektórzy podczas wakacji, inni po zakończeniu nauki w szkole średniej, jeszcze inni dopiero po studiach.Należy jednak pamiętać, aby w momencie pojawienia się okazji do zarobienia pieniędzy, trzeba zadbać o dopełnienia wszelkich formalności. Polskie prawo dopuszcza różnorodne formy umów - część z nich wynika z Kodeksu Pracy, część oparta jest na przepisach Kodeks Cywilnego.https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi5hP_IpcLgAhU-AxAIHev6DG0QjB16BAgBEAQ&url=https%3A%2F%2Fsklep.fakt.pl%2Fkodeks-pracy-2019&psig=AOvVaw2XjfJogojVXdLQ7SGBns8M&ust=1550476594138466
Umowa o pracę, zawiera w oparciu o Kodeks pracy, dają zatrudnionemu najwięcej korzyści, m.in.:
prawo do wynagrodzenia, płatnego urlopu i zasiłku chorobowego oraz gwarancję, że pracodawca w jego imieniu oprowadzi składki na ZUS oraz składki emerytalne. Jednocześnie każdy pracujący pozostaje w stosunku pracy, czyi zobowiązuję się do wykonania określonych czynności na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, w wyznaczony czasie i miejscu.
RODZAJE UMÓW, które mogą być poprzedzone umową na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy:
- umowa o pracę na czas nieokreślony
- umowa o pracę na czas określony
- umowa o pracę na czas wykonywania określonej pracy
- umowa o pracę na zastępstwo
Każda umowa o pracę musi zawierać: rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenia, czas pracy oraz termin jej rozpoczęcia. Umowę podpisuje pracownik i pracodawca nie później niż w dniu rozpoczęcia pracy.
Wiemy jakie już są rodzaje umów o prace, jakie są więc sposoby rozwiązywania umowy o prace?
Umowy cywilnoprawne:
hwwttps://w.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjAvcCfqcLgAhUqp4sKHTVoCM4QjB16BAgBEAQ&url=https%3A%2F%2Fslideplayer.pl%2Fslide%2F425087%2F&psig=AOvVaw0dF6gp79MZNIKMwx0bNZrT&ust=1550477583922872
Świadczenie pracy nie musi być wykonywane tylko w ramach umów opisanych w kodeksie pracy.Istnieją jeszcze dwie inne formy pracy unormowane Kodeksem cywilnym. Coraz częściej zdarza się, że osoby chcące pracować na stanowiskach zarządczych, dostają propozycje zatrudnienia w ramach kontraktu menadżerskiego. Nie jest on odrębną formą zatrudnienia, jednak najczęściej przyjmuje formę umowy-zlecenia lub mieszaną, w której zawarte są zobowiązania do starannego działania oraz osiągnięcia określonych efektów np. zakładanego zysku rozbudowy przedsiębiorstwa, a także elementy typowej umowy o pracę. Dzięki temu menadżer ma większą swobodę w działaniu, elastyczne godziny pracy, ale również może być pozbawiony różnych praw.
Zapraszamy na kolejną część tego tematu w kolejnym wpisie! :)
Komentarze
Prześlij komentarz