Przejdź do głównej zawartości

Emerytura - czyli pieniądze na jesień życia

Kiedy mamy naście lat nie myślimy o tym, co będzie się działo po siedemdziesiątce. Jednak realia zmuszają do podjęcia pewnych kroków już wtedy, gdy rozpoczynamy pierwszą pracę.

Systemy emerytalne:
  • system repartycyjny - jest oparty na umowie pokoleniowej, co oznacza, że osoby pracujące odprowadzają składki, z których wypłacane są świadczenia obecnym emerytom. Wysokość emerytury jest w małej mierze uzależniona od wielkości składek odprowadzanych przez wszystkie lata aktywności zawodowej, wynika ze średniego wynagrodzenia w gospodarce, czyli pośrednio również z sytuacji gospodarczej kraju: starzenie się społeczeństwa oraz bezrobocie.
  • w systemie kapitałowym - osoby pracujące wpłacają składki emerytalne na swoje własne konta w funduszach emerytalnych. Zadaniem funduszu jest takie zainwestowanie tych pieniędzy, aby przynosiły one dodatkowy zysk i nie traciły na wartości. Pieniądze są wypłacane w sposób zawarty w umowie (jednorazowo, miesięcznie, transzami), gdy osoba pracująca staje się emerytem. Niebezpieczeństwem w tym systemie są wahania i kryzysy na rynkach finansowych.
  • Istnieją również systemy mieszane - czyli złożone zarówno z elementów systemu repartycyjnego, jak i systemu kapitałowego. Celem takiego systemu jest przede wszystkim dywersyfikacja ryzyka związanego z finansowaniem emerytur.

System emerytalny w Polsce:
Znalezione obrazy dla zapytania system emerytalny w polsce



Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% i odprowadzana jest przez naszego pracodawcę do ZUS. Tam 17,22% trafia na indywidualne konto ubezpieczonego w ramach I filaru. Pieniądze te nie leżą na koncie, lecz są tam jedynie odnotowywane, a fizycznie wypłacane są obecnym emerytom. Zatem I filar reprezentuje system repartycyjny, w ramach którego ZUS czuwa nad realną wartością zbieranych przez pracowników środków i dokonuje ich waloryzacji.
  • waloryzacja - utrzymanie realnej wartości zgromadzonych środków finansowych poprzez uwzględnienie wzrostu płac, kosztów utrzymania oraz inflacji.
Pieniądze zgromadzone w ramach I filaru nie są dziedziczone. Gdy nie wykorzystamy ich, przejdą na rzecz państwa. Pozostała część składki - czyli 2,3% przekazywana jest przez ZUS do wybranego wcześniej przez ubezpieczonego Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) w ramach II filaru emerytalnego (docelowo od 2017 r. OFE otrzyma 3,5% składki). Każda osoba podejmują po raz pierwszy pracę zobowiązana jest w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy zgłosić z ZUS OFE, do którego mają być przekierowane pieniądze. Jeśli tego nie zrobi fundusz zostanie jej przydzielony losowo. W przeciwieństwie do I filaru, w II pieniądze mogą być dziedziczone, a OFE inwestują je na rynku finansowym.

Znalezione obrazy dla zapytania czym się nalezy kierować przy wyborze ]funduszu emerytalnego



Najpopularniejszym formami oszczędzania na przyszłą emeryturę w ramach III filaru są Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) oraz opcja ochronno-oszczędnościowa ubezpieczenia na życie. Oszczędzanie na IKA pozwala na zgromadzenie dodatkowych oszczędności, dzięki którym będzie można uzupełnić dochody emerytalne z pierwszych dwóch filarów. Osoby wybierające taką formę oszczędzania nie muszą odprowadzać podatku od dochodów, a od 2012 r. korzystają z 4% ulgi podatkowej. 

IKE inwestuje pieniądze ubezpieczonych na rynku finansowym w wybrany przez nich sposób:
  • agresywny (inwestowanie w akcje)
  • zrównoważony (inwestuję się połowę w akcje, połowę w obligacje)
  • bezpieczny (inwestowanie w obligacje)
Czynniki wpływające na wysokość emerytury:
Podobny obraz



CIEKAWOSTKA:
W momencie gdy w 2011 r. roczne wynagrodzenie ubezpieczonego przekroczyło 94 380 zł, pracodawca przestawał odprowadzać składki na jego ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe. Związane jest to z zapisem, który ogranicza pobieranie i przekazywanie składek emerytalnych, gdy wynagrodzenie pracownika w danym roku przekroczy 30-krotność średniej prognozowanej pensji. Jednak "zaoszczędzona" w ten sposób suma powiększa dochód pracownika, zatem płaci on podatek PIT od wyższej kwoty.



















Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ubezpieczenia - czyli myślenie "na przyszłość"

http://www.get-money.pl/oferta/produkty-finansowe/ubezpieczenia-ubezpieczenie 1. Ubezpieczenie - świadczenie pieniężne zwane odszkodowaniem, wypłacane przez ubezpieczyciela, gdy zaszły zdarzenia opisane w umowie. 2. Rodzaje ubezpieczeń : * osobowe   - od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - przedmiotem tego ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków i zdarzenia o których była mowa w umowie, np. zawał serca - na życie - wybierając formę ochronną ubezpieczający płacąc składki zapewnia bliskim wypłatę pieniędzy w razie śmierci, natomiast forma ochronno - oszczędnościowa pozwala zabezpieczyć swoją przyszłość (ciągle odkładają pieniądze, a w czasie wypłacenia pieniędzy, mogą je przeznaczyć na dowolne potrzeby)  * majątkowe - posiadanego majątku - zabezpieczamy to, co stanowi dla nas wartość, np. dom, komputer, biżuterię  - od odpowiedzialności cywilnej (OC) - wypłacane są osobom, które doznały szkody w wyniku naszych dz...

Współpraca między pracownikami - czyli o pracy grupowej cz.1

1. Specyfika grupy: Rola - oczekiwania innych wskazujące, jak powinna zachowywać się osoba zajmująca w grupie określoną pozycję. Grupa - osoby pozostające ze sobą w bezpośrednim kontakcie i  podejmujące wspólne działania. Grupa może być formalna (tworzona wraz ze strukturą firmy) lub nieformalna (na zasadzie wzajemnej sympatii). 2. Role grupowe firmy. 3.Wady i zalety pracy indywidualnej i zespołowej: Praca indywidualna - pracownik sam wykonuje powierzone mu zadania, Zespół - są to dwie lub trzy osoby, które współpracują ze sobą, dążąc do zrealizowania wspólnego celu, Efekt synergii - współdziałanie osób w zespole da efekty korzystniejsze niż suma efektów wypracowanych przez indywidualne osoby.    ZASADY PRACY ZESPOŁOWEJ 

Obieg okrężny - czyli teatr gospodarki

1.Podmioty gospodarki: gospodarstwa domowe - najczęściej rodziny, skupiające konsumentów, dla których najważniejszym celem jest zaspokajanie potrzeb wszystkich swoich członków przedsiębiorstwa - skupia producentów, dla których celem jest osiągnięcie zysku z prowadzenia własnej działalności państwo - sprawuje kontrolę nad przedsiębiorstwami i gospodarstwami domowymi 2.Rodzaje rynków:    Rynek dóbr i usług Rynek zasobów Zasoby - wszystkie środki, które służą do produkcji dóbr lub świadczenia usług Rynek - miejsce, gdzie dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży Dobra - wytwory materialne służące zaspokajaniu potrzeb konsumenta Usługi - różnorodne czynności wykonywane na rzecz nabywców 3.Obieg okrężny w gospodarce: http://legacy.matrix.msu.edu/ice/Ksztalcenie/Roz7/na_czym.htm