3. Style kierowania:
Styl kierowania - jest to sposób zachowania się kierownika w stosunku do podwładnych. Uzależniony jest od specyfiki pracy, sytuacji w przedsiębiorstwie oraz osobowości menedżera. Wyróżnić można trzy podstawowe style zachowań: autokratyczne, demokratyczny i liberalny.
Styl kierowania - jest to sposób zachowania się kierownika w stosunku do podwładnych. Uzależniony jest od specyfiki pracy, sytuacji w przedsiębiorstwie oraz osobowości menedżera. Wyróżnić można trzy podstawowe style zachowań: autokratyczne, demokratyczny i liberalny.
4. Rodzaje decyzji:
Decyzja - nielosowy, świadomy wybór jednego z kilku możliwych wariantów działań.
Menedżer, zarządzając przedsiębiorstwem, musi wykonywać szereg różnorodnych działań. Musi być kompetentny i kreatywny w działaniu, a także powinien cieszyć się zarówno autorytetem formalnym, jak i nieformalnym, opartym na władzy. Kieruje personelem, planuje, kontroluje, ale również decyduje. Do głównych rodzajów podejmowanych decyzji należą: decyzje strategiczne, taktyczne i operacyjne.
- decyzje strategiczne - nazywane również bazowymi. Są za nie odpowiedzialni menedżerowie najwyższego szczebla, gdyż dotyczą najważniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa: długoterminowych strategii działania, wykorzystywania posiadanych zasobów, kierunków rozwoju czy zmian.
- decyzje taktyczne - czasami nazywane politycznymi, gdyż dotyczą średniego zasięgu poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa. Za ich podejmowanie odpowiadają kierownicy średniego szczebla. Decyzje te mają za zadanie uszczegóławiać decyzje strategiczne, tak by każdy dział firmy pracował spójni, zmierzając do tego samego celu.
- decyzje operacyjne - nazywane rutynowymi, są podejmowane na najniższym szczeblu zarządzania. Obejmują realizację standardowych zadań w krótkim okresie czasu, harmonogramów i powtarzalnych sytuacji (np. planowanie urlopu
CIEKAWOSTKA:
W ostatnim czasie intensywny rozwój notują różnego rodzaju portale społecznościowe, tzw. social network, np. Facebook - serwis uruchomiony na początku 2004 r. w Harvadzie. Od chwili powstania odnosi wielkie sukcesy. Jego twórca Mark Zuckerberg ze zwykłego studenta stał się rozpoznawalna postacią świata biznesu. W 2008 r. jako 23-latek znalazł się na liście rankingu miesięcznika "Forbes" w zestawieniu najbogatszych ludzi i tym samym został najmłodszym światowym miliarderem. W 2010 r. został wybrany "człowiekiem roku" według brytyjskiego dziennika "The Times". Obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego spółki, lecz w kontaktach z ludźmi nadal pozostał bezpośredni i bezpretensjonalny, mieszka w przeciętnie urządzonym mieszkaniu, zaś do pracy dojeżdża rowerem.
Komentarze
Prześlij komentarz