Marzenia o wygodnym i dostatnim życiu można spełnić dzięki pomnażaniu środków finansowych. Gospodarka rynkowa stwarza nowe możliwości inwestowania. Ważne jest jednak to, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie formę lokowania pieniędzy.
Czym jest inwestowanie?
Inwestowanie - lokowanie wolnych środków pieniężnych w sposób umożliwiający osiąganie lub zwiększanie dochodów w przyszłości.
Rodzaje inwestycji:
- inwestycje rzeczowe - to zakup dóbr materialnych np. nieruchomości, złoto i inne metale szlachetne, dzieła sztuki, kosztowności. Wszystkie te inwestycje łączą wspólne cechy np. są kupowane zw względu na przewidywany wzrost wartości, zakupu jednorazowo pochłania większą kwotę, przechowywanie i zabezpieczenie jest niewygodne lub kosztowne.
- inwestycje finansowe - to lokowanie w walory niematerialne, czyli takie, które przedstawiają umowną wartość: obligacje, akcje, waluty, instrumenty związane z funduszami inwestycyjnymi.
- akcje - papiery wartościowe, które dają właścicielowi udział w majątku przedsiębiorstwa.
- obligacje - dłużne papiery wartościowe, które są dowodem zaciągnięcie przez emitenta pożyczki u osoby nabywającej obligacje.
Obligacje Skarbu Państwa można kupić w banku PKO BP, który umożliwia realizowanie transakcji za pomocą internetu, infolinii lub w oddziale w banku. Aby dokonać transakcji należy zarejestrować się, podać liczbę i rodzaj kupowanych papierów wartościowych oraz dokonać wpłaty środków finansowych w ciągu trzech dni roboczych.
Przy inwestycjach finansowych mamy do czynienia z całą grupą instrumentów, dla których w momencie rozpoczęcia nie można oszacować zysku ani zaplanować czasu trwania. Wynika to z faktu, że w tego typu inwestycjach zasada osiągania korzyści finansowych jest następująca: "kupić tanio, sprzedać drogo". Takie działania nazywamy spekulacją.
- waluty obce - czyli kupno lub sprzedaż walut obcych. Można to zrobić w sposób tradycyjny - kupując walutę w kantorze i poczekać na wzrost kursu lub na międzynarodowym rynku walutowym FOREX. Taki sposób inwestowania wymaga jednak dużej aktywności i jest bardzo ryzykowany.
- spread - to marża na rynku, na niej zarabiają agenci (brokerzy), realizujące zlecania kupna lub sprzedaży Wartość spreadu podawana jest w pipsach, stanowią one podstawę do obliczenia zysku inwestora.
- inwestowanie w siebie - to inna kategoria inwestycji, ale nie mniej ważna. Polega na ciągłym kształceniu się, doskonaleniu własnych umiejętności, rozwijaniu talentów i zainteresowań
- inwestowanie we własne przedsiębiorstwo - czyli szereg działań mających na leciu rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Podejmowanie decyzji:
- cel inwestycji
- czas
- bezpieczeństwo
- płynność
- zysk
Jak oszacować zysk z inwestycji?:
PRZYKŁAD: Jeżeli zamierzasz zainwestować kwotę 1000 zł na okres 5 lat w akcje określonej spółki, sprawdź, jaka była stopa zwrotu z takie inwestycji w okresie ostatnich 5 lat.
ZYSK = STOPA ZWROTU x ZAINWESTOWANA KWOTA/ 100%
STOPA ZWROTU = ZYSK/ZAINWESTOWANA KWOTA x 100%
ZYSK= 245% x 1500/100% = 3675
Ciekawostka:
Od wielu lat inwestycje w metale szlachetne cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Potwierdza to wykres przedstawiający kształtowanie się cen uncji złota na nowojorskiej giełdzie (1 uncja = 28,35 g.).
Komentarze
Prześlij komentarz