Przejdź do głównej zawartości

Inwestowanie - czyli jak pomnożyć pieniądze?

Marzenia o wygodnym i dostatnim życiu można spełnić dzięki pomnażaniu środków finansowych. Gospodarka rynkowa stwarza nowe możliwości inwestowania. Ważne jest jednak to, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie formę lokowania pieniędzy. 


Czym jest inwestowanie?
Inwestowanie - lokowanie wolnych środków pieniężnych w sposób umożliwiający osiąganie lub zwiększanie dochodów w przyszłości.

Rodzaje inwestycji:
Podobny obraz


  • inwestycje rzeczowe - to zakup dóbr materialnych np. nieruchomości, złoto i inne metale szlachetne, dzieła sztuki, kosztowności. Wszystkie te inwestycje łączą wspólne cechy np. są kupowane zw względu na przewidywany wzrost wartości, zakupu jednorazowo pochłania większą kwotę,  przechowywanie i zabezpieczenie jest niewygodne lub kosztowne.
  • inwestycje finansowe - to lokowanie w walory niematerialne, czyli takie, które przedstawiają umowną wartość: obligacje, akcje, waluty, instrumenty związane z funduszami inwestycyjnymi. 
    • akcje - papiery wartościowe, które dają właścicielowi udział w majątku przedsiębiorstwa.
    • obligacje - dłużne papiery wartościowe, które są dowodem zaciągnięcie przez emitenta pożyczki u osoby nabywającej obligacje. 
Obligacje Skarbu Państwa można kupić w banku PKO BP, który umożliwia realizowanie transakcji za pomocą internetu, infolinii lub w oddziale w banku. Aby dokonać transakcji należy zarejestrować się, podać liczbę i rodzaj kupowanych papierów wartościowych oraz dokonać wpłaty środków finansowych w ciągu trzech dni roboczych. 
Przy inwestycjach finansowych mamy do czynienia z całą grupą instrumentów, dla których w momencie rozpoczęcia nie można oszacować zysku ani zaplanować czasu trwania. Wynika to z faktu, że w tego typu inwestycjach zasada osiągania korzyści finansowych jest następująca: "kupić tanio, sprzedać drogo". Takie działania nazywamy spekulacją.
    • waluty obce - czyli kupno lub sprzedaż walut obcych. Można to zrobić w sposób tradycyjny - kupując walutę w kantorze i poczekać na wzrost kursu lub na międzynarodowym rynku walutowym FOREX. Taki sposób inwestowania wymaga jednak dużej aktywności i jest bardzo ryzykowany.
    • spread - to marża na rynku, na niej zarabiają agenci (brokerzy), realizujące zlecania kupna lub sprzedaży Wartość spreadu podawana jest w pipsach, stanowią one podstawę do obliczenia zysku inwestora. 
  • inwestowanie w siebie - to inna kategoria inwestycji, ale nie mniej ważna. Polega na ciągłym kształceniu się, doskonaleniu własnych umiejętności, rozwijaniu talentów i zainteresowań
  • inwestowanie we własne przedsiębiorstwo - czyli szereg działań mających na leciu rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Podejmowanie decyzji:
  • cel inwestycji
  • czas
  • bezpieczeństwo 
  • płynność
  • zysk
Jak oszacować zysk z inwestycji?:

PRZYKŁAD: Jeżeli zamierzasz zainwestować kwotę 1000 zł na okres 5 lat w akcje określonej spółki, sprawdź, jaka była stopa zwrotu z takie inwestycji w okresie ostatnich 5 lat.

ZYSK = STOPA ZWROTU x ZAINWESTOWANA KWOTA/ 100%
STOPA ZWROTU = ZYSK/ZAINWESTOWANA KWOTA x 100%
ZYSK= 245% x 1500/100% = 3675


Ciekawostka:
Od wielu lat inwestycje w metale szlachetne cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Potwierdza to wykres przedstawiający kształtowanie się cen uncji złota na nowojorskiej giełdzie (1 uncja = 28,35 g.).

Znalezione obrazy dla zapytania perspektywy złota uncji





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ubezpieczenia - czyli myślenie "na przyszłość"

http://www.get-money.pl/oferta/produkty-finansowe/ubezpieczenia-ubezpieczenie 1. Ubezpieczenie - świadczenie pieniężne zwane odszkodowaniem, wypłacane przez ubezpieczyciela, gdy zaszły zdarzenia opisane w umowie. 2. Rodzaje ubezpieczeń : * osobowe   - od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) - przedmiotem tego ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków i zdarzenia o których była mowa w umowie, np. zawał serca - na życie - wybierając formę ochronną ubezpieczający płacąc składki zapewnia bliskim wypłatę pieniędzy w razie śmierci, natomiast forma ochronno - oszczędnościowa pozwala zabezpieczyć swoją przyszłość (ciągle odkładają pieniądze, a w czasie wypłacenia pieniędzy, mogą je przeznaczyć na dowolne potrzeby)  * majątkowe - posiadanego majątku - zabezpieczamy to, co stanowi dla nas wartość, np. dom, komputer, biżuterię  - od odpowiedzialności cywilnej (OC) - wypłacane są osobom, które doznały szkody w wyniku naszych działań. Kiedy jesteś

Współpraca między pracownikami - czyli o pracy grupowej cz.1

1. Specyfika grupy: Rola - oczekiwania innych wskazujące, jak powinna zachowywać się osoba zajmująca w grupie określoną pozycję. Grupa - osoby pozostające ze sobą w bezpośrednim kontakcie i  podejmujące wspólne działania. Grupa może być formalna (tworzona wraz ze strukturą firmy) lub nieformalna (na zasadzie wzajemnej sympatii). 2. Role grupowe firmy. 3.Wady i zalety pracy indywidualnej i zespołowej: Praca indywidualna - pracownik sam wykonuje powierzone mu zadania, Zespół - są to dwie lub trzy osoby, które współpracują ze sobą, dążąc do zrealizowania wspólnego celu, Efekt synergii - współdziałanie osób w zespole da efekty korzystniejsze niż suma efektów wypracowanych przez indywidualne osoby.    ZASADY PRACY ZESPOŁOWEJ 

Etyczne przedsiębiorstwo - czyli o uczciwości wobec interesariuszy

1. Ważne pojęcia: Etyka biznesu - to oceny, normy, zasady oraz ideały określające właściwe zachowania i działania w prowadzeniu działalności gospodarczej. Interesariusz - osoba, instytucja, organizacja lub grupa społeczna, mająca związek z działalnością przedsiębiorstwa. Kodeks etyczny - dokument opisujący wartości i zachowania, jakie uważa się za właściwe. Outplacement - wsparcie zwolnionych pracowników podczas poszukiwania przez nich nowych możliwości zatrudnienia. 2. Wartości etyczne: uczciwy, sumienny, prawdomówny,  lojalny, sprawiedliwy, przestrzegający prawa. 3. Obszary problemów etycznych dot. przedsiębiorstwa:  4. Etyczne działania wobec interesariuszy: